Başarı Hikayeleri

Enera Yaklaşımı ile süreç iyileştirme çalışmalarına başlayan ve çok kısa bir zamanda karlılığını ve verimliğini artıran farklı sektörlerden şirketlerin başarı hikayeleri size de yol gösterecek.

ÜRETİM ŞİRKETLERİ

Ticari Soğutucu Sektöründe Türkiye ve İhracat Lideri

Süreç iyileştirme çalışmalarına önce Altı Sigma ile başlayan bu kurum, şirket yapısında öncelikle nereleri iyileştirmeleri gerektiği ve iyileştirilecek konulardaki problemlerin ne büyüklükte olduğunu görebilmek amacıyla ilk aşamada “Süreçlerle Yönetim: Kurumsal Bütünlük” çalışmasına başlamıştır.

Yazının Devamı »

Yapı Kimyasalları Sektörünün Lideri

Enera ile çalışmaya başlayan firmada öncelikle mevcut durum analizi yapıldı. Yapılan bu analiz çalışmasından sonra firmaya en uygun olan yöntemler tespit edilerek uygulanmasına başlandı. 6 Sigma ile 2002 yılında tanışan ve çalışmalarına başlayan kurum, ilk dalgada yetiştirdiği Kara ve Yeşil Kuşak’lar ile lojistik, üretim ve satış süreçlerinde projeler yaparak başladı.

Yazının Devamı »

Türk Savunma Sanayinin Lideri Altı Sigma ile Dünya Liginde Oynuyor

General Electric, Lockheed Martin, Raytheon gibi savunma sanayinin devlerine parça ve sistemler üreten firma, Altı Sigma ile 2002 yılının başında tanışmıştır. Kurumun üst yönetimin çok güçlü liderliği ile başlayan çalışmalar, sistemin şirket içinde kalıcı olması için öncelikle güçlü bir altyapı ve liderlik sisteminin kurulmasına odaklanmıştır.

Yazının Devamı »

Türkiye’nin Petrol ve Motor Yağları Devi

2001 yılında özelleştirilmesinin ardından baştan aşağıya bir yeniden yapılanma sürecine giren şirket 2003 yılında 6 Sigma uygulamaya başladı. Şirketin 2 ana iş kolundan birinde başlayan 6 Sigma çalışmaları kapsamında birim yöneticileri ve çalışanların önemli bir bölümü bu programa dahil oldu. Uygulamayı başlatan ve çok güçlü şekilde sahiplenerek tüm kuruma yayılmasını hedefleyen birim direktörünün vizyonu, birim içinde ortak bir lisan yaratmak ve tüm çalışanları ortak hedeflere doğru motive etmekti.

Yazının Devamı »

HİZMET ŞİRKETLERİ

Lider ve Öncü Müşteri İlişkileri Merkezi

Enera Danışmanlık ile 2004 yılında tanışan şirket öncelikle operasyonel süreçlerde maliyet düşürmeye odaklanarak karlılığını artırmak istemiştir. Oldukça yüksek olan müşteri memnuniyet rakamlarından hiçbir taviz vermeden yapılacak olan verimlilik çalışmaları şirketin en hayati süreci olan hizmet sunulması sürecine odaklanmıştır.

Yazının Devamı »

Türkiye’nin En Bilinen ve Kalite Odaklı Acil Sağlık Hizmetleri Şirketi

2004 yılında yaşanan yönetim değişikliği ile beraber çok yüksek büyüme ve karlılık hedefleri belirleyen şirket bu çabalarını Süreçlerle Yönetim ve Altı Sigma çalışamaları ile desteklemeye karar vermiştir.

Kurumda, müşterinin sadece acil sağlık hizmeti bekleyen hasta olduğu düşünülürken, farklı kanallardan müşteri yaratılabileceğinin keşfedilmesi hızlı büyümeye sebep olduğu için, büyüme içinde meydana gelen sorunların daha iyi yönetilmesi adına böyle bir çalışmaya ihtiyaç duyulmuştur. Hızla büyürken tanımlı işlerin farklı şekilde gerçekleşmesi, tüm süreçlerinin tekrar tanımlanması gerekliliğini de beraberinde getirmiştir.

Yazının Devamı »

Türkiye’de ve Dünya’da bir İlk : Güneydoğu Anadolu’da bir Devlet Hastanesi

Türkiye sağlık sektörünün içine girdiği hızlı değişim sürecini en erken farkeden hastane yönetimi ve yerel yetkililer, hastanede çok hızlı ve dinamik bir dönüşüm başlatılmadığı taktirde ciddi sorunlar yaşanacağını görmüşlerdi. Bir taraftan SSK hastanelerinin kapatılarak Devlet Hastanelerine bağlanması, diğer taraftan SSK’lı ve Bağ-kur’luların istedikleri özel sağlık kuruluşlarına da gitme haklarının doğması tüm sektörde ciddi bir rekabetin doğmasına ve hasta memnuniyetinin en önemli kriter haline gelmesine katkıda bulunmuştur.

Yazının Devamı »