Sıkça Sorulan Sorular

Enera Danışmanlık olarak bizlere en sık sorulan sorulardan yola çıkarak hazırladığımız bu bölümde, aklınıza takılan pek çok soruya yanıt bulabileceksiniz.

Altı Sigma metodolojisi nedir?

Altı Sigma, üretimden operasyonel süreçlere ve/veya üründen hizmete kadar olan tüm süreçler için hatadan arındırılmış, müşteri odaklı bir sistem kurmaktır.

Altı Sigma Organizasyonu kimlerden oluşur?

Kısaca özetlemek gerekirse: En başta tüm Altı Sigma çalışmalarını takip eden bir Şampiyon; şirket içindeki tüm eğitim ve destekleri veren bir Uzman Kara Kuşak; bir probleme tek başına liderlik ederek, organizasyon içinde tam zamanlı proje yürüten Kara Kuşaklar; zamanlarının bir bölümünü proje yapmak için ayırmış, eğitimli Yeşil Kuşaklar; yapılan tüm projelerden çözüm sağlayan ve sürekliliklerinden sorumlu Süreç Sahiplerinden oluşur.

6 Sigma ve diğer kalite sistemleri arasındaki fark nedir?

Kalite sistemlerinin birçoğu, bir bölüm tarafından diğer bölümlere atanan faaliyetlerin sürekli sorgulanması ve takip edilmesi olarak gelişirken; 6 Sigma, dış müşteriden iç müşteriye kadar olan ve/veya olabilecek tüm gereksinimleri, şirket hedeflerine paralel, disiplinli ve sistematik olarak inceleyen, çalışanların verimliliğini ve insiyatif kullanma becerilerini yaptıkları projelerle geliştiren kapsamlı bir yönetim biçimidir.

6 Sigma hangi sektörlerde ve hangi fonksiyonlarda uygulanır?

6 Sigma üretim, hizmet, sağlık, lojistik, otomotiv, vb. gibi tüm sektörlerde uygulanabildiği için bunlara bağlı tüm fonksiyonlarda 6 Sigma iyileştirmelerini gerçekleştirmek mümkündür. Bir süreç olarak tanımlanabilen ve verilerin ölçüldüğü tüm çalışmalarda 6 Sigma uygulanabilir.

Türkiye’de 6 Sigma uygulamalarıyla başarı elde etmiş şirketler hangileridir?

Kalekim, Klimasan, Global Bilgi, Borusan, Arçelik, Kale Kalıp, Ford, 3M, General Electric, TEI / TUSAŞ, 6 Sigma uygulamaları ile başarı elde etmiş, kimileri de uygulamalarına halen başarı ile devam eden isimlerden bazılarıdır.

Biz neden Altı Sigma’yı kullanalım?

Süreçlerinizin varolduğuna, süreç akışlarınızın tanımlı olduğuna inanıp, yapılan işlerden verim alamıyorsanız, sürekli hatalar devam ediyorsa, “neden” sorusuna verilen cevaplar yetersiz kalıyorsa, şirket hedefleriyle bölüm hedefleri arasında kopukluklar varsa ve dolayısıyla performans düşüyorsa, hurdalarınız sürekli artıyorsa, bölümler arası yapılan işlerden doğan eksikleri, hataları görebiliyorsanız veya bir türlü cevap bulamadığınız problemler giderek artıyorsa acil olarak Altı Sigma uygulamasını başlatmayı düşünmelisiniz.

Yalın Altı Sigma ile Altı Sigma arasında nasıl bir fark vardır?

Altı Sigma, sebebi bilinmeyen veya en iyi durumu bir türlü yakalanamayan problemlerin çözümünde TÖAİK metodunun istatistik ağırlıklı analizlerinin kullanılmasına izin vererek uygularken; Yalın Altı Sigma, sebeplerinden şüphe edilen, çözüm uygulamasından emin olunamayan problemlerin daha yalın ve basit kavramlarla iyileştirilmesine yardımcı olur.

Altı Sigma veya Yalın Altı Sigma’dan hangisi daha iyidir?

İki sistem de birbirine çok yakın kavramları içermekle birlikte, faydası, ihtiyaç duyulan çalışmalara göre değişkenlik gösterebilir. Bu nedenden dolayı biri diğerinden kesinlikle daha iyidir, daha faydalıdır demek doğru değildir. Doğru olan, şirket ihtiyacına göre hangi sisteme ihtiyaç olduğuna karar vermek ve onu uygulamaktır.

Yeşil Kuşak ve Kara Kuşak eğitimleri kaç günde tamamlanır?

Bilinen TÖAİK metodu kullanılarak verilen Yeşil Kuşak eğitimi üç aya yayılmış toplam 10 gün; Kara Kuşak eğitimi ise dört aya yayılmış toplam 20 gün içinde tamamlanmaktadır. Aylara bölüştürülmesinin nedeni her fazın eğitiminin alındıktan sonra proje üzerinde uygulamaları için zaman verilmesidir. Eğitimler projelerle desteklendikçe katılanlar şirketlerine daha fayda getireceklerdir.

Yalın Üretim nedir?

Yalın üretim, üretime yük getiren tüm israflardan arınmayı hedef alan bir yaklaşımdır. Yalın Üretimde emek-zanaat yoğun üretim ile seri üretimin üstünlükleri biraraya getirilmiştir. Yalın üretimin ana stratejisi hızı artırıp, akış süresini azaltarak kalite, maliyet, teslimat performansını aynı anda iyileştirmektir. Yalın üretim müşteri ihtiyaçları doğrultusunda malzeme veya bilgiyi dönüştüren veya şekillendiren ve katma değer yaratan faaliyet ile zaman ve kaynak kullanan, ancak ürün üstüne müşteri ihtiyaçları doğrultusunda değer ilave etmeyen ve katma değer yaratmayan faaliyeti ayırt etmeye yarar.

Merak ettiğiniz herhangi bir sorunuz olursa yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız. Bize soru sormak için aşağıdaki alanı kullanabilirsiniz. Sorunuz en kısa zamanda uzmanlarımız tarafından cevaplanacaktır.

E-posta adresiniz saklı tutulacaktır.
* işaretli yerler zorunlu alanlardır